Poruchy erekce

Jde o neschopnost dosáhnout a/nebo udržet erekci dostatečnou k uspokojivé sexuální aktivitě. Erektilní dysfunkce (ED) přináší mnoho problémů mužům i jejich partnerkám. Nepohodlné je nejen vlastní narušení intimního života, ale i řada nepříjemností souvisejících s tím, jak se muž s ED vyrovnává. Běžná je neochota si problém vůbec přiznat, snaha jej tajit a nedostávat se do situací, které by hrozily prozrazením, že "něco není v pořádku". I v případě, kdy jde pouze o občasný jev, se muž často tolik obává dalšího selhání, že se sexuálnímu styku raději vyhýbá. Výmluvy na práci, přetížení, únavu, stres se pak stávají součástí milostného života. U žen, jejichž muž se takto chová, se dostavují nepříjemné pocity obav ze ztráty atraktivity pro partnera, podezírání. Je běžné, že ED způsobí takovou řadu nedorozumění, až vyústí v manželskou krizi.

Důvodů, proč erektilní dysfunkce vzniká je mnoho. Může být prvním příznakem závažného onemocnění, které je potřeba začít včas léčit. Jindy jde o následek kouření, stresu. K rozvoji erektilní dysfunkce mohou přispět i povrchní partnerské vztahy, spolu s nedostatkem pocitu seberealizace a štěstí.

Mnoho mužů se s erektilní dysfunkcí snaží smířit, nevěří, že tento problém lze účinně řešit. Opak je pravdou - léčba je nejen možná, ale navíc i velmi důležitá. Uspokojivý sexuální život patří mezi životně důležité hodnoty. Léčba erektilní dysfunkce ovlivňuje rozmanité oblasti života pacienta, včetně celkového zdraví, uvědomění si své vlastní hodnoty a spokojenosti v životě.

Návštěvu lékaře se doporučuje neodkládat v následujících případech:

  • pokud nepozorujete erekci při ranním probuzení.
  • když nemůžete dosáhnout erekce při masturbaci.
  • když nejste schopen udržet erekci až do ejakulace, nebo naopak dosahujete erekce až těsně před ejakulací
  • zvláště pokud nejde o jednorázové, ale o opakované selhání a když kromě poruch erekce pozorujete i pokles libida, je dobré s léčbou neotálet.


© Bílý Medvěd Public Relations